Homework 2

Paper , Order, or Assignment Requirements

A manufacturing process has a fixed cost of $150,000 per month. Each unit of product being produced contains $27 worth of material and takes $45 of labor.

How many units are needed to break even if each completed unit has a value of $90? (Roundup your answer to the next whole number.)

find the cost of your paper
Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.